Maudyklų vandens ir smėlio kokybė atitinka higienos normos reikalavimus

2020 m. liepos mėnesio paskutinėmis dienomis buvo atlikti maudyklų vandens ir smėlio kokybės tyrimai rekreacinėse zonose, kurias yra pamėgę Kretingos rajono gyventojai ir svečiai: Kretingos Dvaro parko I-ojo tvenkinio, Padvarių tvenkinio ties Kurmaičiais, Darbėnų tvenkinio, Kašučių ežero, Juodupėnų tvenkinio, Salanto upės prie užtvankos Salantuose, Klibių tvenkinio ir Vydmantų tvenkinio.

Smėlio ir vandens tyrimai neviršijo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. V-1055 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“. Vydmantų, Darbėnų ir Padvarių (ties Kurmaičiais) tvenkiniuose buvo rasta iki 2 kolonijų žarninių enterokokų, tačiau jų kiekis neviršija nustatytos higienos normos ir maudytis šiuose vandens telkiniuose yra saugu. Žarninių enterokokų skaičius 100 mililitrų maudyklos vandens turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijų. 

Primename, kad žarniniai enterokokai vandenyje yra fekalinės taršos įrodymas. Didelis vandens užterštumas žarniniais enterokokais gali sukelti vidurių šiltinę, dizenteriją, yra grėsmė susirgti Hepatitu A, roto ir noro virusinėmis infekcijomis. Taip pat galimos odos alerginės reakcijos – paraudimai, išbėrimai. 

Tarša vandens telkiniuose priklauso nuo keleto veiksnių: meteorologinių sąlygų, oro temperatūros, paplūdimių užimtumo, nuotekų patekimo į maudyklas, kitų vandens taršos šaltinių, todėl rekomenduojama nuolat sekti informaciją. 

Tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (Klaipėdos skyrius) Kretingos rajono savivaldybės administracijos užsakymu iš Specialiosios visuomenės sveikatos rėmimo programos lėšų.