Grūšlaukės Užgavėnių tradicijos sulaukė dėmesio iš Prancūzijos

Ką tik visoje Lietuvoje praūžusios Užgavėnės suteikė visiems pliūpsnį džiugių emocijų. Kretingos rajone taip pat buvo galima išvysti ne vienoje gyvenvietėje šią šventę. Tačiau ypatingas ir gilias Užgavėnių tradicijas Kretingos rajone yra išsaugoję Grūšlaukės kaimo žmonės. Grūšlaukės Užgavėnese iki šių dienų yra išsaugoti būdingi šiam kraštui persirengėlių personažai, Užgavėnių muzikavimo, vaikštynių tradicijos. Pačių gyventojų iniciatyva yra organizuojamos visos dienos vaikštynės į kiekvieną kaimo sodybą.

Tokių prototipų, žiemos palydėtuvių ir pavasario pasitikimo švenčių, Europoje yra daugiau. Tą pastebėjusi ir panorusi palyginti ar įžvelgti tam tikrus panašumus ir skirtumus, Prancūzijos dokumentinių kino filmų studija „Les Films Figures Libres“ nusprendė sukurti dokumentinį kino filmą apie „laukinius žmones“ (aut. past. persirengėlius). Ši kino studija – tai nepriklausoma Prancūzijos kino studija, kuri jau 15 metų kuria dokumentines programas, transliuojamas Europos ir Šiaurės Amerikos kanalais (Arte, France 2, France 3, MEZZO, Planet, CFI, France 3 South, TV5 Monde, ARTV, History Channel, RTBF, RTS, Teema YLE, TG4, TVP Lenkija, „Multichannel“, „Canal Sur“, „Télé Quebec“, „Česká“ televizija ir TV Slovenija). Filmas apie persirengėlių tradicijas yra kuriamas penkiose šalyse: Tramino kaime Italijoje, Lazarimo kaime Portugalijoje, Prats de Mollo kaime Prancūzijoje, Leskoveto kaime Bulgarijoje ir Grūšlaukės kaime Lietuvoje. Filmo tikslas – paprastu ir priimtinu būdu papasakoti žiūrovams, kad Europoje yra išlikę senieji papročiai, ritualai ir bendros tradicijos bei parodyti, kad šios tradicijos – tai svarbus mus vienijantis socialinis, žmogiškasis ir kultūrinis veiksnys. Filmas truks 52 min., iš kurių 17 min. bus skirtos reprezentuoti Grūšlaukės Užgavėnių tradicijas.

Kovo 3–6 dienomis atvykusi prancūzų kino studijos „Les Films Figures Libres“ komanda vykdė intensyvius filmavimo darbus Grūšlaukės kaime. Užfiksavo ne tik pačios šventės elementus, bet ir įamžino šios tradicijos tęsėjus: medinių kaukių drožėjus Adolfą Andriejų Viluckį, Raimundą Puškorių, pakalbino Grūšlaukės kaimo gyventojus, kurie nuolat organizuoja Užgavėnių vaikštynes, vietos gyventojus, kurie kasmet laukia ir priima į savo namus didelį būrį persirengėlių.

Prancūzų kino studijai atkreipti dėmesį į Grūšlaukės kaimo tradicijas rekomendavo etnologas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas, daktaras Arūnas Vaicekauskas, lietuvių etnoso ir kultūros genezės, ritualinių elgsenos formų ir šventinio kalendoriaus kaitos, tradicijos išradinėjimo, karnavalinės kultūros raiškos, etninės tradicijos reprezentavimo šiuolaikinėje visuomenėje tyrinėtojas. Doc. dr. Arūnas Vaicekauskas savo interviu su Prancūzijos kino studija apibendrino ir apibūdino Grūšlaukės Užgavėnių ypatumus, papasakojo tradicijos išlikimo per laikmečius istoriją.

Kino filmas turėtų būti baigtas maždaug po 5 mėn. Tikimės, kad galėsime savo rajono žmones, puoselėjančius senąsias tradicijas, išvysti kino ekrane ir Lietuvoje.


Kultūros ir sporto skyrius